Při nákupu nad 790 Kč doprava zdarma.

Šachárna, Strana 4

Pat v šachu - věrný přítel v prohraných pozicích

Pat v šachu - věrný přítel v prohraných pozicích

S největší pravděpodobností jste se už někdy v životě ocitli v tzv. „patové situaci“. Ve slepé uličce, ze které není východu - ani zleva, ani zprava. V situaci, která (zdánlivě) nemá řešení. Ale co znamená pat v šachu? V tomto blogu se podíváme na zoubky jednomu z nejvěrnějších přátel šachisty v prohraných pozicích, který mu dokáže zachránit nejen půl bodu, ale i dobrou náladu!

Čistě technicky jde o postavení, v němž jeden ze soupeřů nemůže provést žádný tah, přestože je na řadě, přičemž jeho král není v šachu. Když vznikne pat, partie končí remízou.

Pat je věru krásný způsob, jak se dostat z ošemetné situace na šachovnici, a my si nyní představíme pár neuvěřitelných pozic, které skončily právě patem. Držte se pevně, začínáme patovou hitparádu!

1. Černý na tahu:

 1_1

Pozice černého je beznadějná. Nicméně, předtím než by se vzdal, pokusil se ještě o poslední pokus...

1... Vb3 2. Kf2 Kh7 3. Se4+ Jg6 4. h5 Vb2+ 5. Ke3??

Hodně tahů vyhrávalo, asi nejjednodušší bylo 5. Kg3. Ale tah v partii nečekaně vede k patu:

2_1

5... Ve2+! 6. Kf3 Ve3+! 7. Kxe3 s patem!

2. Bílý na tahu:

3_1

Tady je bílý ještě v horší situaci – má o celého jezdce méně. Není složité spatřit kontury patu – je třeba přilákat buď černou věž nebo dámu na první řadu. Bílý má však ještě pěšce na h-sloupci... první tah bílého je proto zcela zřejmý:

      1. h5 Dxe3 2. Ve1
(na 2. Vd1 by bílý mohl odpovídat Ve8)

Bílý po tomto tahu doufal v zázrak, asíce, že přiláká černou dámu na d-sloupec. A jak už to v životě i v šachu bývá, zázraky se dějí...

      2... Dd2??

Jakýkoli jiný ústup dámy než na d-sloupec by byl vyhrávající.

4_2 

  1. Vd1!! Dxd1 4. De8+!
    Čímkoli černý vezme soupeřovu dámu, partie skončí patem!

    3. Bílý na tahu:

5_1 

Bílý stojí samozřejmě na ručník. Ale... před podepsáním partiáře se pokusil ještě o poslední trik:

   1. Kf1!
V situaci, kdy vám na hodinách tiká čas a musíte rychle reagovat, se může stát leccos.

   1... Sxf3?? 2. g3+! Dxg3

6_1

   3... Dh5+ Kxh5, a přestože černý má celou spoustu figur navíc, partie končí remízou.

     4. Bílý na tahu:

7_1 

Opět pozice, kde by se mohl bílý hned vzdát a nikdo by mu to nevyčítal. Nicméně... proč nezkusit ještě jeden ďábelský plán! Už víte, jaký byl následující tah bílého?

1. a4 - a past na černého může začít!
1... Vb2 2. Kf4

Pokud by teď černý vzal 2... Vxf2, bílý by se opravdu mohl vzdát. Už by mu nepomohla ani svěcená voda. Ale... černý vzal 2... Dxf2??

12 

  1. Dg8+!! Kxg8 – pat!

Černý na tahu:

 8_1

Tato koncovka je remízová, ale černý se rozhodl nenechat nic náhodě a v časové tísni přichystal na bílého patovou past.

1... Kc5 2. h7 Kb5 3. Vb8+ Ka5 4. h8D

Past zaúčinkovala!

9_1 

4... Vb2+ a černé dává nekonečné šachy po druhé řadě.

Všechny výše uvedené příklady jsou z krátkých partií (blitz), které se hrály na internetu. V klasické partii je samozřejmě mnohem náročnější vlákat soupeře do patu. Ale vždy se o to je třeba alespoň pokusit!

Jako dobrý příklad vybírám ukázku z partie Lasker E. – Janowski D. (r. 1909):

10_1 

Pozice černého je prohraná – má pěšce méně a navíc bílý chce zahrát Jd5 s hrozbou Ve7 mat. Janowski se v této pozici vzdal. Mohl se však ještě pokusit o poslední šanci a zahrát 1... c5. Pokud by byl Lasker v páté hodině hry nepozorný nebo unavený a zahrál by lákavé 2. Jd5 se zdánlivě nekrytelným matem na e7, přišla by nečekaná odpověď:

11_1 

2... Vxf3+! 3. Kxf3 Sxe4+ 4. Kxe4 a černý by partu zachránil.

Jak jsme v tomto blogu viděli, pat je velmi originální taktická zbraň, která dokáže zachránit šachistovi nejeden půlbod. Stačí si jen udržet fantazii i ve zdánlivě prohraných pozicích.

Mnohem více o patě se dozvíte z knihy Davida Kaňovského: Pozor na paty!. A nezapomeňte se mrknout i na další zajímavé šachové knížky ;-)

Autorka: WFM Niki Vrbová

Zdroj: Chessmood


Líbil se vám článek? Neváhejte jej sdílet s Vašimi přáteli.

Šachový kvíz

Šachový kvíz

Zapojte se do šachového kvízu a vyhraj knížku českého velmistra Vlastimila Horta.

 

Nejdelší mat na světě nebo jak se hrají dokonalé šachy

Nejdelší mat na světě nebo jak se hrají dokonalé šachy

"Endgame tablebases" lze popsat jen jako "dokonalé šachy", protože obsahují pouze ty nejlepší možné tahy ve všech pozicích. Výrazy „lepší“ nebo „horší“ přestávají mít tedy jakýkoli význam. Marc Bourzutschky vyřešil velký počet pozic 8 kamenových pozic (pozice, kde se nachází celkem 8 figur) a podělil se o své výsledky a zjištění.

V roce 2010 ještě nebyly dostupné veřejnosti ani 7 kamenové pozice a myšlenka 8 kamenových pozic se zdála tak přitažená za vlasy, že ve videu Google Talk Garry Kasparov (bývalý mistr světa v šachu) uvažoval, zda nejsou 8 kamenové pozice vůbec limitem. Zní to extrémně?

Vezměme si, že tehdy 6 kamenové pozice ve formátu Nalimov zabíraly 1 (TB) terabajt úložného prostoru a očekávalo se, že 7 kamenové pozice budou zabírat 100-násobek. Ukázalo se to jako pravda, protože Lomonosův soubor, první veřejně přístupný, měl ve skutečnosti kolem 140 TB (terabajtů), když vyšel v roce 2012.

Navzdory ohromující síle motorů (šachových počítačů) na zálohování těchto údajů se hledání pravdy nezastavilo a rukavici zvedl nadšenec počítačového šachu a fyzik Marc Bourzutschky. Toto není jeho první vpád do tohoto světa, jelikož první výsledky 7 kamenových pozic vytvořil již v roce 2005.

 

Nový světový rekord

Ve 4 kamenových pozicích je nejdelší řešení dobře známé jako slavné KQKR (zkratka pozice pro Král a Královna versus Král a Věž). V počítačovém jazyce je to známé jako DTM nebo Depth To Mate ("počet tahů až do matu"). Tato první základní "Tablebase" byla vytvořena průkopníkem Kenem Thompsonem a byla také výzvou k ověření pro GM Waltera Browna, mistra USA, již v roce 1978 pomocí šachového počítače Belle.

.

belle-thompson-min

Joe Condon a Ken Thompson s počítačem Belle v roce 1982 

5 kamenové pozice


Existuje mnoho pozic, které mohou představovat nejdelší a nejnáročnější řešení matu, ale rekord patří kombinaci král a sva jezdci versus král a pěšec. Tuto pozici důkladně analyzoval známý teoretik koncových her a skladatel Troitsky, kdy se ukázalo nejdelší maximální řešení ve 115 tazích (černému se podaří dosáhnout šach-mat).

png-min

Černý dá mat v 115. tahu

6 kamenové pozice


Lewis Stiller v práci publikované v roce 1991 přišel s novým s ohromujícím řešením DTM („počet tahů až do matu“), kde v uvedené pozici bílý dá mat ve 262. tahu.

png (1)-min

Bílý dá mat v 262. tahu

7 kamenové pozice

První rekord pro sedm kamenné pozice byl ohlášen v květnu 2006, kdy Marc Bourzutschky a Yakov Konoval objevili pozici KQNKRBN s úžasným DTC 517 tahy. DTC je termín, který znamená Depth To Conversion (hloubka pro konverzi resp., když je pozice efektivně vyhrána). V roce 2012, o sedm let později, Lomonosovy tablebases odhalily vynucený mat v 549. tahu.

png (2)-min

Bílý dá mat v 549. tahu

8 kamenové pozice


V důsledku těchto objevů se pochopitelně spekulovalo, že nejdelší mat v osmikamenných pozicích by mohl vést k řešením přesahujícím 1000 tahů. Marc Bourzutschky se však podělil o svá zjištění a dochází k závěru, že nejdelším řešením, které našel v pozici s jedním zablokovaným pěšcem, bylo vyhrávající řešení s 584 tahy.

png (3)-min

Bílý dá mat v 584. tahu

První věc, kterou si na pozici všimnete, je zvláštní rozložení dvou střelců stejné barvy. To je samozřejmě v šachu možné, ale zároveň to ilustruje, jak zvláštní může být postavení, kterým překonáte rekord.

Hlavní komplikací s DTM ("počet tahů až do matu") pro měření rekordů je, že ve většině pozic lze dramaticky zvýšit počet tahů díky možné proměně pěšců.

Přeložené z portálu Chessbase, přeložil Michal Vrba a Nikola Lackovičová


Líbil se vám článek? Neváhejte jej sdílet s Vašimi přáteli.

Podpořili jsme šachové stolky v Litomyšli

Podpořili jsme šachové stolky v Litomyšli

Oslovili nás z města Litomyšl, ve kterém získali finance na projekt šachových stolů umístěných venku. Chyběly už jen šachové figurky, aby si mohlo začít hrát.

Po krátkých doplňujících informacích jsme našli vhodné šachové figurky, které akorát pasovaly na již postavené šachové stoly.

 

279488826_128960576412835_2924312834796414599_n

A hra mohla začít! Velmi se těšíme, že jsme mohli i my přispět malou troškou k podpoře šachu právě v Litomyšli a pokud byste měli cestu kolem, zastavte se na Mariánské ulici na vaši partičku šachu.

280025697_128952183080341_8016654190707434914_n

Foto: Šachové stolky Litomyšl

Autor: Michal Vrba

Šetrná dezinfekce pro děti

Šetrná dezinfekce pro děti

I vy se ptáte, proč dezinfekce právě v Šachovém obchodě? Přesně tři důvody nás přesvědčily, že tuto dezinfekci naleznete právě v Šachovém obchodě.

1.) Na mnoha šachových akcích, v klubovnách, ale i ve škole či táborech, kde děti přicházejí do kontaktu se spoustou věcí, například i se šachovými figurkami, s nimiž hráli před nimi jiní lidé, bývají v dnešní době průběžně dezinfikovány organizátory, trenéry či rodiči. Je to však dostatečná ochrana? Tato dezinfekce je nejen velmi účinná, ale také maličká, vejde se do kapsy na kalhotách nebo ledvinky a každý si může kdykoli dopřát pocit bezpečí.

2.) Samotná dezinfekce byla vyrobena specialní pro malé děti. Žádné vedlejší účinky a maximální šetrnost. Když je vhodná pro děti, určitě neublíží i dospělákům.

3.) Dezinfekce byla vyvinuta na Slovensku. I díky inovativnosti byla zakladatelka společnosti pozvána na prestižní výstavu v Dubaji EXPO 2020.

.

A samozřejmě, výrobek splnil přísná kritéria a požadavky MHSR - Odbor biocidů. Na trhu je registrován pod biocidním číslem bio/ 4740/D/20/CCHLP.

Vyzkoušejte šikovnou dezinfekci i vy. Vyberte si modré anebo růžové balení.

1644932583129

Michal Vrba (spolumajitel Šachového obchodu) a Janka Gočárová (majitelka společnosti na výrobu dětské dezinfekce)

Deset faktů, které jste o šachu možná nevěděli II.

Deset faktů, které jste o šachu možná nevěděli II.

1.) Nový tah, kdy se pěšec mohl pohnout o dva kroky namísto jednoho (ze základního postavení), byl zaveden ve Španělsku v roce 1280.

2.) Němec, Dr. Emanuel Lasker, si udržel nejdelší titul mistra světa: 26 let a 337 dní. Je velmi pravděpodobné, že tento rekord už nebude nikdy překonán.

3.) Počet různých kombinací pro první čtyři tahy v šachu je asi 319 miliard. Toto je ohromující číslo! Neexistuje žádná hra, která by se v tomto směru dala srovnávat.

4.) První mechanické hodiny, které se začaly používat místo přesýpacích, vynalezl Thomas Wilson v roce 1883. Moderní tlačítkové hodiny představil Veenhoff v roce 1900.

5.) Skládací šachovnici vynalezl v roce 1125 kněz hrající šachy. Jelikož církev v té době zakazovala kněžím hrát šachy, své šachovnici vynalezl krytí tak, že vypadala jako dvě knihy ležící spolu.

6.) Druhá kniha, která byla kdy vytištěna v anglickém jazyce, byla o šachu.

7.) V listopadu 1988 v Long Beach, Kalifornii, počítačový program DEEP THOUGHT poprvé vůbec porazil mezinárodního velmistra. Takto vypadají šachové počítače dnes.

8.) V šachu existuje více než 1 000 různých otevření a variant, které ti nejlepší musí ovládat.

9.) První šachovnice, na které se střídala bílá a černá políčka, se objevila v Evropě v roce 1090.

10.) Psychologové často uvádějí, že šachy působí jako účinný způsob ke zlepšení funkce paměti. Není tedy divu, že šach se doporučuje iv boji proti Alzheimerově chorobě, protože umožňuje mysli řešit složité problémy a pracovat s nápady.

Někteří tvrdí, že to může zvýšit inteligenci, ačkoli je to složitější téma. Studie účinků šachu na mládež vedly k zavedení šachu do vyučování na školách v různých zemích. Je dokázáno, že díky šachu dokážou děti dosahovat lepších výsledků ve škole.

Šachový obchod partnerem Tatrafestu

Šachový obchod partnerem Tatrafestu

V roce 1952 se začala psát historie šachového turnaje Tatranský pohár. Vyjímaje roky 1961 a 1995 se konal každoročně a v roce 2022 se bude konat jeho již 68. ročník. Díky tomuto úctyhodnému věku je nejstarší šachovou akcí v kontinentální Evropě.

Postupně se vyvíjel, nabíral na oblíbenosti a z lokálního uzavřeného turnaje se časem stal největším mezinárodním turnajem na Slovensku. Doposud patří k nejoblíbenějším slovenským šachovým turnajům.

Jedním z poslání Šachového obchodu je právě podpora šachového života v evropském prostoru a věříme, že i toto společné partnerství dokáže přinést šachistům a fanouškům šachové hry nové, pěkné zážitky.

1642244687458

Zleva Michal Vrba (spolumajitel Šachového obchodu) s Vladimírem Hrtkem (organizátorem Tatrafestu)

Největší zásluhu na rozvoji turnaje a udržení tradice má dvojice Helena Majchráková a Gustav Šturc. Paní Helena Majchráková byla ředitelkou turnaje v letech 1952-1991. Po ní převzal organizátorskou štafetu p. Gustav Šturc, který byl ředitelem turnaje až do roku 2014, přičemž i následně zůstal členem organizačního týmu.

Tatranským šachovým festivalem byla vytvořena Síň slávy, přičemž její členové jsou laureáty Medaile sv. Terezie – patronky šachu. Prvními členy Síně slávy se v roce 2021 stali právě paní Helena Majchráková (in memoriam) a Ing. Gustav Šturc, CSc..

Uvažujete-li nad příjemným prostředím, výbornou organizací a máte rádi šachy, přihlásit se na Tatrafest 2022 je možné již nyní.

Tatrafest

 

 

logo-tatrafest-1

DGT Pegasus. Šachový počítač pro online šach

DGT Pegasus. Šachový počítač pro online šach

Otestovali jsme pro vás šachový počítač, který podporuje online hraní šachu přes populární šachové aplikace jako chess.com a lichess.org. DGT Pegasus tak vyslechl prosby šachových fanoušků a nadšenců, kteří hrávají partie přes internet, ale chybí jim možnost chycení si figurek do ruky.

Jaké věci Pegasus zvládá a v čem je rozdíl oproti jeho staršímu bratru DGT Centaur? Ve videu níže jsme pro vás připravili jeho test a praktickou ukázku hraní online šachu. Máte-li rádi hraní partií přes internet a rádi byste virtuální svět propojili s tím skutečným, DGT Pegasus je tou správnou volbou.

Koupit DGT Pegasus

Autor: Michal Vrba, spolumajitel Šachového obchodu

 

Budeme mít nového mistra světa?

Budeme mít nového mistra světa?

Budeme mít nového mistra světa? 

Už za několik dní začne nejočekávanější šachová událost roku, zápas o titul mistra světa mezi obhájcem titulu, Norem Magnusem Carlsenem, a jeho vyzyvatelem, Rusem Janem Nepomňaščnym.

Pojďme si společně zavěštit: zůstane geniální Carlsen mistrem světa, nebo ho Nepo (asi chápete, proč je v šachovém světě známý zejména pod touto zkratkou) z trůnu sesadí a stane se novým šampionem? Abychom ale jen tak netipovali, pojďme se podívat i na klíčové argumenty ve prospěch jednoho či druhého hráče.

cover

1. Vzájemné skóre ve prospěch Rusa

Mnozí šachoví fanoušci věří Nepovi argumentujíc, že ​​Rus má proti Carlsenovi ve vážných partiích pozitivní skóre. Jde dokonce o vysoce pozitivní skóre, 5:1 v prospěch ruského šachisty, (nepočítaje remízy samozřejmě).

Dvě z těchto partií se však odehrály už dávno, na mládežnických mistrovství do dvanácti a čtrnácti let. Možná měl Nepo dřívější pubertu, kdo ví, zdá se však, že v mladších letech byl skutečně trošku napřed. Každopádně je zajímavé, že o titul mistra světa budou hrát vrstevníci: oba hráči oslaví během zápasu 31 let.

Není to vůbec zvykem: například Karpova od Korčného dělilo celých dvacet let, Carlsena od Ananda dokonce ještě o rok více.

Vraťme se ale k vzájemným zápasům. Poslední rezultativní vzájemnou vážnou partii, hranou v Chorvatsku v roce 2019, vyhrál Carlsen. A svého budoucího soka bije i v rapidech. Takže argument se skóre v prospěch Rusa úplně nesedí.

Ale jedno pozorování je zajímavé: ve vzájemných partiích obou soupeřů dominovaly černé figurky. Bude tedy dobré sledovat, zda se černé figury prosadí i v samotném zápase. Možná se po něm začne v šachovém světě mluvit o výhodě černých figur...

nepo

Ian Alexandrovich Nepomniachtchi

2. Rating

Když přijde na ELO, věc je jednoznačná. Magnus Carlsen je dlouhodobě světovou jedničkou, a tedy má lepší výsledky než kterýkoli šachista na světě. Dovolte mi zábavné pozorování: když Nepo vyhrál turnaj kandidátů, kterým se do zápasu s Carlsenem kvalifikoval, jeho performance (tedy ratingový výsledek, kterého dosáhl v daném turnaji), se víceméně rovnal Magnusovu současnému ratingu.

Vysvětleno jednoduchou řečí: když Nepo dosáhl svého životního úspěchu, hrál přibližně tak dobře, jak hraje Carlsen běžně celá léta.

3. Zápasové zkušenosti

Těch několik vyvolených šachistů, kteří někdy dostali šanci hrát zápas o mistra světa, se shoduje: zátěž, kterou s sebou takový zápas přináší, se nedá s ničím porovnat. Možná jen s přetížením, které cítí piloti nadzvukových stíhaček.

Nor má za sebou již několik takových zápasů. Ví, co a jak: jak si sestavit tým, jaký rytmus odpočinku a práce mu nejlépe funguje, jak se vyrovnat s enormní pozorností médií. Nepo tyto zkušenosti nemá. Nejenže nikdy nehrál zápas o šachovou korunu: v posledních letech nehrál vůbec žádný zápas, pokud tedy nepočítáme pubertální střípky na chess.com.

To je pro Rusa velký handicap. Tím více, že pokud přehraje jednu či dvě partie v úvodu, proti neprůstřelnému Norovi už nemusí dostat šanci na vyrovnání.

magnus

Magnus Carlsen

4. Matematické modely a sázkové kanceláře

Pokud bychom chtěli naše úvahy co nejvíce zobjektivnit, můžeme se podívat na simulace zápasu a na kurzy sázkových kanceláří. Autor s nickem SmarterChess na chess.com pomocí virtuálních simulovaných zápasů odhadl, že šance na Carlsenovu výhru jsou přibližně 80 procent. To si myslí i šachoví fanoušci: 84 procent z nich odhaduje, že vyhraje současný mistr světa.

A sázkové kanceláře jsou podobného názoru: například ve Fortuně je na vítězství Carlsena kurz 1.34, na Nepa 3.15.

Závěr

Myslím si tedy, že odpověď na otázku položenou v titulku je záporná. Ne, nebudeme mít nového mistra světa. Magnus Carlsen svůj titul s velkou pravděpodobností obhájí. O šachovou korunu ho zřejmě obere až o pár let později jiný, vážnější soupeř.

Můj tip je, že to bude Alireza Firouzja.

1007145.663d5845.5000x5000o.9ee7f312a451

Alireza Firouzja

Autor: Velmistr Ján Markoš, autor šachové knihy roku Pod hladinou

Tipy na dokonalý vánoční šachový dárek II.

Tipy na dokonalý vánoční šachový dárek II.

Poradíme vám, jak správně vybrat ten nejhezčí šachový dárek

Milí přátelé, blíží se Vánoce a v Šachovém obchodě víme, že šach je skvělou možností, jak potěšit své blízké pod vánočním stromečkem.

Ale víme i to, že pro nešachisty může být výběr správného šachového dárku i náročný úkol. Proto jsme pro vás připravili tipy, jak se zorientovat v široké nabídce, abyste vybrali ten nejkrásnější šachový vánoční dárek.

V tomto blogu jsme se zaměřili na šachové knížky, které potěší každého šachistu.

Řekněme si pravdu, šachových knížek v Česku a na Slovensku vychází jen málo. O to víc se vždy těšíme, když nějaká nová spatří světlo světa.

Letošní rok však byl docela plodný a vyšly krásné šachové publikace.

Novinky roku 2021

Mat šachovému králi

Český šachový velmistr Vlastimil Hort napsal během emigrace v Německu tři detektivní povídky z šachového prostředí. Až po dlouhých desetiletích se podařilo knížku přeložit do českého jazyka.

Pokud máte rádi napínavé detektivky, vězte, že nezákonné činy se dějí i v šachu. Knížka obsahuje tři příběhy, na jejichž čtení nemusíte znát ani pravidla šachu.

Jako dárek tato knížka potěší každého šachistu, nezáleží na jaké úrovni šachy hraje. Navíc, s radostí si ji možná přečte i každý milovník detektivek.

4927-2

Osem stretnutí s Michalom Taľom

Michail Tal, osmý mistr světa v šachu. Ján Plachetka, první slovenský velmistr. Tal, přezdívaný také "čaroděj z Rigy", vystřelil na šachové nebe jako kometa. Jeho partie a nesmrtelné kombinace žijí a fascinují šachisty dodnes.

Jak s oblibou říkal: "známe tři typy šachových kombinací - ty správné, ty nesprávné a ty moje".

Ján Plachetka měl možnost stát tváří v tvář Talovi až 8-krát. Vzájemné skóre zůstalo vyrovnané 4:4, ale partie to byly bojovné do posledního tahu. Nejen o těchto partiích, ale také o zážitku hrát proti mistrovi světa, to vše přináší knížka z první ruky, přímo od účastného velmistra a výborného vypravěče, Jána Plachetky.

Knížka potěší každého zaníceného šachistu.

5320-2

Kapitoly ze strategie a Cvičebnice koncovek

Novinky uplynulého roku uzavírají dvě knihy vhodné pro šachový trénink. Doporučujeme je jako dárek pro mírně pokročilé a pokročilé šachisty, kteří se chtějí v šachu neustále zlepšovat.

Jak název napovídá, titul Kapitoly ze strategie lidské řeči přiblíží rozhodnutí na šachovnici s dlouhodobými důsledky.

Naopak Cvičebnice koncovek je skvělý titul pro trénování typických koncovkových pozice za různá témata a typy.

Pokud je věnujete jako kombo, určitě nebudete litovat!

Co pro děti?

U šachu – stejně jako při jiných aktivitách či sportovních činnostech – je nejdůležitější, aby to děti hlavně bavilo.

Výborně zpracovaná knížka pro začátečníky “Malé představení šachových kouzel” (pro děti ve věku 6-8 let) a knížka pro mírně pokročilé “Tři části šachové partie” (pro děti ve věku 7-9 let), napsané šachovým trenérem a pedagogem Martinem Beilem zaujmou svým zpracováním i nejmenší šachisty.

Děti si do nich mohou kreslit a psát – přesně jako do pracovního sešitu.

1572-15

Pro ty, kteří chtějí být lepší

Jako šachový trenér dostávám poměrně často otázku "Jakou knihu byste mi doporučili, když se chci zlepšit v šachu?".

Možností je opravdu mnoho. Někdo se chce zlepšit v otevření, někdo ve střední hře a jiný v koncovkách. Další by se zase rád inspiroval mistrovskými partiemi.

Pokud však chcete knížku věnovat jako dárek a nevíte úplně přesně, na kterou oblast se změřit, doporučuji knížky, které mám vždy po ruce, když chystám šachový trénink pro svěřence.

Základy taktiky.

Správná taktika rozhodne partii v přibližně 74% případech. Dostatečný důvod se tomuto tématu věnovat, nemyslíte?

172

Základy strategie.

Knížka, která odpovídá na velmi častou otázku "Rozehraji partii, ale nevím, co mám potom dělat".

Šachové miniaturky.

Řekněme si pravdu, každému se líbí rychlé partie končící efektním matem. Ne vždy se nám podaří napodobit takovou partii, ale rozhodně nám dodají odvahu a inspiraci.

Co se děje, když zhasnou světla?

Na závěr bych rád doplnil ještě mé tři oblíbené publikace.

Richard Réti, šachový génius.

Životní příběh šachového velmistra Richarda Rétiho, který pocházel ze slovenského Pezinka, jednoho z největších šachistů, šachových publicistů a pedagogů, jakých tato hra měla v celé své bohaté historii, by měl znát každý nadšenec šachu.

Autorem je Oliver Solga, bývalý starosta města Pezinok, kterému se podařilo zmapovat život šachového velikána do posledního puntíku.

Kniha přináší zajímavé informace, které se týkají nejen jeho originální osobnosti a mimořádného významu, ale také množství dobových souvislostí, zejména po vzniku Československé republiky a po Rétiho přijetí československého státního občanství v roce 1920.

Navíc může být i poutavým čtením i pro nešachisty.

2030-10

Můj šachový svět.

Autorem publikace je dlouhodobá a současná česká šachová jednotka, David Navara. Přestože kniha má poměrně mnoho stran, spolkl jsem ji doslova na posezení. Autor je aktivní profesionální šachista, který patří do úzké světové špičky.

Navštěvuje množství světových akcí, hrál proti soupeřům, které běžně šachisté potkají pouze na Facebooku nebo Instagramu.

Se svým nezaměnitelným humorem odhaluje kromě vlastních zajímavých partií také zákulisí největších turnajů. Poodhaluje příhody, ke kterým se nedostanou ani investigativní novináři. Může si to dovolit, neboť je sám zažil. A to mě na knížce nejvíc baví.

304-1

Psychologický průvodce šachovou partií.

Nedejte se splést. Skutečně se jedná o knihu z antikvariátu. Sám mám jednu ve své knihovně a dokážu ji číst pořád dokola. Obsahuje také šachové partie, které se vážou k předchozímu příběhu šachových mistrů.

Kniha poukazuje na fakt, jak je možné, že hráči světové třídy udělají školáckou chybu. A to opakovaně! Vypráví i příběh druhého mistra světa, který navzdory vynikající šachové paměti zapomněl, v jakém hotelu se ubytoval. Ale ještě zajímavější bylo, jak tuto situaci vyřešil.

Jednoduše, šach, to není jen matematika. Šach je o psychologii, psychice a o věcech, které někdy prostě ani neumíme vysvětlit, proč se udály.

 

Už víte, která knížka by se mohla objevit i pod vaším vánočním stromečkem? Pokud jste stále nenašli, co jste hledali, klidně nám napište nebo zavolejte, poradíme vám!

Autor: Michal Vrba, zakladatel Šachového obchodu a šachový trenér šachové akademie