Budeme mít nového mistra světa?
Už za několik dní začne nejočekávanější šachová událost roku, zápas o titul mistra světa mezi obhájcem titulu, Norem Magnusem Carlsenem, a jeho vyzyvatelem, Rusem Janem Nepomňaščnym.
Pojďme si společně zavěštit: zůstane geniální Carlsen mistrem světa, nebo ho Nepo (asi chápete, proč je v šachovém světě známý zejména pod touto zkratkou) z trůnu sesadí a stane se novým šampionem? Abychom ale jen tak netipovali, pojďme se podívat i na klíčové argumenty ve prospěch jednoho či druhého hráče.
1. Vzájemné skóre ve prospěch Rusa
Mnozí šachoví fanoušci věří Nepovi argumentujíc, že Rus má proti Carlsenovi ve vážných partiích pozitivní skóre. Jde dokonce o vysoce pozitivní skóre, 5:1 v prospěch ruského šachisty, (nepočítaje remízy samozřejmě).
Dvě z těchto partií se však odehrály už dávno, na mládežnických mistrovství do dvanácti a čtrnácti let. Možná měl Nepo dřívější pubertu, kdo ví, zdá se však, že v mladších letech byl skutečně trošku napřed. Každopádně je zajímavé, že o titul mistra světa budou hrát vrstevníci: oba hráči oslaví během zápasu 31 let.
Není to vůbec zvykem: například Karpova od Korčného dělilo celých dvacet let, Carlsena od Ananda dokonce ještě o rok více.
Vraťme se ale k vzájemným zápasům. Poslední rezultativní vzájemnou vážnou partii, hranou v Chorvatsku v roce 2019, vyhrál Carlsen. A svého budoucího soka bije i v rapidech. Takže argument se skóre v prospěch Rusa úplně nesedí.
Ale jedno pozorování je zajímavé: ve vzájemných partiích obou soupeřů dominovaly černé figurky. Bude tedy dobré sledovat, zda se černé figury prosadí i v samotném zápase. Možná se po něm začne v šachovém světě mluvit o výhodě černých figur...
Ian Alexandrovich Nepomniachtchi
2. Rating
Když přijde na ELO, věc je jednoznačná. Magnus Carlsen je dlouhodobě světovou jedničkou, a tedy má lepší výsledky než kterýkoli šachista na světě. Dovolte mi zábavné pozorování: když Nepo vyhrál turnaj kandidátů, kterým se do zápasu s Carlsenem kvalifikoval, jeho performance (tedy ratingový výsledek, kterého dosáhl v daném turnaji), se víceméně rovnal Magnusovu současnému ratingu.
Vysvětleno jednoduchou řečí: když Nepo dosáhl svého životního úspěchu, hrál přibližně tak dobře, jak hraje Carlsen běžně celá léta.
3. Zápasové zkušenosti
Těch několik vyvolených šachistů, kteří někdy dostali šanci hrát zápas o mistra světa, se shoduje: zátěž, kterou s sebou takový zápas přináší, se nedá s ničím porovnat. Možná jen s přetížením, které cítí piloti nadzvukových stíhaček.
Nor má za sebou již několik takových zápasů. Ví, co a jak: jak si sestavit tým, jaký rytmus odpočinku a práce mu nejlépe funguje, jak se vyrovnat s enormní pozorností médií. Nepo tyto zkušenosti nemá. Nejenže nikdy nehrál zápas o šachovou korunu: v posledních letech nehrál vůbec žádný zápas, pokud tedy nepočítáme pubertální střípky na chess.com.
To je pro Rusa velký handicap. Tím více, že pokud přehraje jednu či dvě partie v úvodu, proti neprůstřelnému Norovi už nemusí dostat šanci na vyrovnání.
Magnus Carlsen
4. Matematické modely a sázkové kanceláře
Pokud bychom chtěli naše úvahy co nejvíce zobjektivnit, můžeme se podívat na simulace zápasu a na kurzy sázkových kanceláří. Autor s nickem SmarterChess na chess.com pomocí virtuálních simulovaných zápasů odhadl, že šance na Carlsenovu výhru jsou přibližně 80 procent. To si myslí i šachoví fanoušci: 84 procent z nich odhaduje, že vyhraje současný mistr světa.
A sázkové kanceláře jsou podobného názoru: například ve Fortuně je na vítězství Carlsena kurz 1.34, na Nepa 3.15.
Závěr
Myslím si tedy, že odpověď na otázku položenou v titulku je záporná. Ne, nebudeme mít nového mistra světa. Magnus Carlsen svůj titul s velkou pravděpodobností obhájí. O šachovou korunu ho zřejmě obere až o pár let později jiný, vážnější soupeř.
Můj tip je, že to bude Alireza Firouzja.
Alireza Firouzja
Autor: Velmistr Ján Markoš, autor šachové knihy roku Pod hladinou