Jak nejrychleji vyhrát v šachu?
Mat bláznů
Otázka, se kterou se setkáváme velmi často. Pojďme tuto otázku rozlousknout jednou provždy. Nejkratší šach-mat lze dát soupeři už druhým tahem. Důležité je si uvědomit, že jeden tah = potáhnutí bílého a potáhnutí černého.
Paradoxně, nejrychleji v šachové partii umí vyhrát černý. Tento mat se nazývá také "mat bláznů". Vzniká po hrubé chybě bílého, a to hned na začátku partie. Pojďme se spolu podívat na šachovou partii, ve které se mat bláznů může vyskytnout.
Bílý zahájil partu pěšcem na pole f4. Na tomto není nic špatného. Bílý se snaží bojovat o centrum šachovnice.
Černý odpovídá tahem královským pěšcům na e6. Rád by také bojoval o centrum šachovnice, ale pokud by zahájil svůj postup o dvě pole, bílý by ho mohl hned vyhodit.
G4?? Pozor, nejde o překlep. V šachu označení tahu dvěma otazníky znamená hrubou chybu. A té se v tuto chvíli dopouští bílý. Vyráží do imaginárního útoku svým druhým pěšcem na pole g4.
A v tomto momentě vchází na scénu černého dáma. S rachotem se vyřítí na pole h4. Šachuje bílého krále, přičemž ten je proti šachu bezmocný. Dámu nemůže žádnou figurou vyhodit, také do její palby neumí předložit některého z poddaných a sám nemá dostatek prostoru, aby z šachu ustoupil. Šachy-mat. Parta končí, přičemž pořádně ani nezačala.
Šustermat
I vy jste už někdy slyšeli o šustermatu? Jedná se o poměrně rychlý mat, pro změnu bílými figurami. S tímto typem matového útoku se pravidelně setkáme hlavně mezi začátečníky. Ti, kteří tento mat znají, sbírají skalpy své nepozorné soupeře.
Bílý zahajuje partu královským pěšcům na pole e4 a obsazuje centrum šachovnice.
Černý odpovídá stejnou mincí a pozice je v rovnováze.
Bu, bu, bu! Prudký výpad dámou na pole h5 vystraší nejednoho šachistu. Dáma zaútočila na centrálního pěšce, kterého se chystá vyhodit a dokonce šachovat černého krále. Nenápadně však pokulhává po jiném cíli a tím je pěšec na poli f7, bránící krále.
Černý přivádí jezdce do obrany centrálního pěšce e5 a na první pohled bere bílému vítr z plachet.
Bílý natáhl tětivu luku svého střelce na poli c4 a zaútočil opět na pěšce f7, bránícího černého krále.
Černému dochází trpělivost a vysouvá jezdce na pole f6, aby odehnal bílého dámu a vyřešil vznikající komplikace na šachovnici.
A na tohle přesně bílý čekal. Jeho dáma vyhazuje bezradného pěšce na poli f7 a černému králi zasazuje doslova polibek smrti. Krytá z dálky střelcům nemůže být králem ani jinou figurou vyhozena a černý král nemá žádný prostor, kam by se schoval.
Černý vyvěšuje bílou vlajku a partie končí, jako po pěkné spolupráci dvou hokejových útočníků v přesilovce, kteří dávají vítězný gól.
Pokud se vám tato ukázka líbí, budeme vděční za její sdílení. A pokud byste chtěli vidět více rychlých, útočných partií, určitě bych vám doporučil knížku Šachové miniaturky.
Oblíbené dřevěné šachy
Autor: Michal Vrba, spolumajitel Šachového obchodu a šachový trenér dětí a mládeže