Speciální typy šachu II
Šach není vždy jen o klasických pravidlech – existuje mnoho zajímavých variant, které mění dynamiku hry a přinášejí nové strategické výzvy. Podívejme se v dnešním blogu na další fascinující varianty šachu, kde králové útočí, pěšáci zaplavují šachovnici a prohra se může stát vítězstvím.
Antišach
Antišach je jeden z nejhrávanějších typů šachu, kde jsou pravidla zcela opačná, než v klasickém šachu. Jedná se o bláznivý druh šachu, kde je cílem zbavit se všech svých figurek – a to čím dříve, tím lépe. Při tomto šachu je třeba zapomenout na obranu krále, protože nic jako šach-mat neexistuje, a pokud nám nezůstane žádná figurka, vyhráváme partu.
Horde
Horde šach je jedna z nejšílenějších verzí šachu, kde jeden hráč hraje s klasickou sestavou figurek a druhý má jen armádu pěšáků. Tito pěšáci se snaží postupovat dopředu a zničit spolupráci soupeřových figurek, zatímco soupeř se snaží tyto pěšáky obejít a postupně je získávat. Tato chaotická a dynamická verze šachu jednoznačně prověří vaši kreativitu.
King of the Hill
Velmi zajímavým nápadem a oblíbeným druhem šachu se stalo šachy zvané King of the Hill, při kterém je cílem dostat svého krále do centra šachovnice (políčka e4, e5, d4, d5). Hra se tak mění v nečekanou kombinaci strategie a odvážných tahů předem, kde se král neschovává za pěšáky tak, jak jsme na to zvyklí. King of the Hill lze vyhrát i klasickým matem.
„Na 3 šachy“
Líbilo by se vám, kdyby vyhrajete šachovou partie tak, že dáte soupeři tři šachy? Někomu se tato myšlenka zalíbila až natolik, že vymyslel variantu šachu zvanou Three-check Chess, kde vůbec není cílem dát šachy-mat. Jakmile dáte soupeři třikrát šachy, bez ohledu na to, že vám na konci zbude jen jedna figurka, vyhráváte partu.
Šachy s kačenkou
Kačenkové šachy nebo Duck Chess je velmi zajímavý druh šachu, kde se na šachovnici hraje kromě šachových figurek i s kačenkou. Její úkolem je blokovat pohyb figur, což znamená, že na políčko, kde je postavena kačenka, není možné položit naši figurku či pěšce. Každý hráč vykonává v jednom tahu tyto dva kroky:
1. pohne figurkou nebo pěšcem tam, kde chce;
2. přesune kačenku na prázdné políčko, čímž zamezí soupeři na toto políčko vstoupit (nebo toto políčko přeskočit).
Například v typické sicilské obraně, kde po 1. e4, c5 je nejhrávanější tah 2.Jf3, mohu využít kačenku k tomu, aby soupeř nemohl zahrát jezdcem na f3 a přejet do hlavní varianty.
Řekněme, že soupeř zareaguje tahem 2.Sb5, na což my můžeme zahrát 2...a6 (napadnout střelce), a zároveň kačenku umístit na c4, což znamená, že bílý střelec je nucen ustoupit na a4. Takovým stylem můžeme soupeře nutit jít tam, kde chceme my.
Duck Chess varianta nezná šachy ani šach-mat. Vítězem se prostě stává ten, kdo fyzicky vezme soupeřova krále ze šachovnice. Patová situace nastává, když už nejsou na šachovnici žádné legální tahy.
Všechny tyto speciální varianty šachu si můžete jednoduše zahrát online na chess.com nebo lichess.org. Pokud však upřednostňujete hraní doma, doporučujeme klasické dřevěné šachy, které dodají hře autentickou atmosféru – a pokud vás zaujaly kačenkové šachy, namísto kačenky můžete použít například dřevěnou šachovou kostku.
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE mistryně v šachu
Líbil se vám článek? Neváhejte jej sdílet s Vašimi přáteli.