Speciální typ šachu – Fischerovy šachy
Slyšeli jste někdy o Fischerovom šachu nebo o šachu 960? Jedná se o velmi populární typ šachu na celém světě. Jak tento typ šachu funguje a co je na něm výjimečné?
Fischerovy šachy nebo šachy 960 jsou pojmenovány po bývalém mistru světa – po legendárním Robertu Fischerovi. Fischer tyto šachy navrhl v 90. letech poté, co chtěl vytvořit variantu šachu, kde by bylo méně důležité memorování otevření a více by se cenila kreativita.
V čem jsou tyto šachy jiné než klasické?
Hlavním rozdílem je, že se před zahájením partie šachové figurky (na první a osmé řadě) náhodně postaví tak, aby byly pro oba soupeře stejné. Třeba na místo věže stojí střelec, na místě dámy stojí jezdec a podobně. Platí zde jen 2 pravidla:
1. Střelci nesmí být na stejných barvách
2.Král musí mít možnost výměny s věží (aby mohl „Fischerovsky“ udělat rošádu)
Jak se „Fischerovsky“ rošáduje?
U Fischerova šachu platí stejná pravidla jako u klasického – král a věž se před rošádou nesmí pohnout a král u rošády nesmí procházet cez šachy. Jak tedy udělat rošádu, když je král na g1 a věž na h1 jako na obrázku výše? Jednoduše! Věž a král po rošáde musí skončit na stejných políčkách, jako u rošády v klasickém šachu – věž se přehodí na f1 a král zůstává na g1. Pro lepší představení je na následujícím obrázku znázorněna rošáda ve druhém tahu po: 1. Jg3, Jc6 2. 0-0!
Cílem Fischerova šachu je tedy vyloučit všechna naučená otevření, která se hráči dosud učili a dostat je do pozice, kde musí přemýšlet od prvního tahu. Během celé partie se oba soupeři musí popasovat s neobvyklými pozicemi, které se málokdy změní na klasickou pozici, a zároveň musí být velmi kreativní.
Trochu matematiky a statistiky
Tipnete si, kolik legálních možností základní pozice (vzhledem k výše uvedeným pravidlům) se dá postavit? Dokážete to i matematicky vypočítat?
Ve skutečnosti nepotřebujete žádné speciální matematické ani statistické dovednosti. Začněme prvním pravidlem – střelci musí pokrýt obě diagonály (jeden musí být na bílém a druhý na černém). Jsou jen 4 takové možnosti pro černopolního střelce – a1, c1, e1 a g1 a 4 pro bělopolního střelce – b1, d1, f1 a h1.
Máme tedy umístěno dva střelce, což znamená, že zbylo 6 políček pro ostatní figurky. Dáma mě najednou jen 6 možností, kde se může postavit. Zatím docela jednoduché, že?
Pojďme na těžší část naší rovnice. Kam umístit jezdce (věže a krále si necháme na závěr, protože potřebujeme dodržet i druhé pravidlo)? Zbylo 5 políček pro jezdce, kteří mohou být různě umístěni. Pro jednodušší představení si můžete s možnostmi hrát na pěti políčkách vedle sebe – například od a1 až po e1.
Na toto dokážete přijít postavením na šachovnici nebo klasickou kombinatorikou.
Pokud jste nezapomněli na žádnou možnost, zjistili jste, že máme 10 možností (tak, jak ukazuje tabulka) umístění našich jezdců. Zbývá tedy umístit věže a krále, pro které nám zbyla tři políčka.
Zde musíme myslet na druhé pravidlo, které říká, že král musí být schopen udělat rošádu. A tady přichází malý chyták – král musí stát mezi dvěma věžemi, aby dokázal udělat malou i velkou rošádu. V jednoduchosti to znamená, že zbývá jen jedna možnost, jak na 3 zbývající políčka umístit krále a dvě věže – král musí jít uprostřed.
Pojďme si tedy shrnout úplně všechno, co víme:
- 4 možná políčka pro bělopolného střelce
- 4 možná políčka pro černopolního střelce
- 6 možných políček pro dámu
- 10 možných políček pro jezdce
- 1 možná pozice pro krále a dvě věže.
Posledním krokem je vynásobit všechna tato čísla a dostaneme: 4x4x6x10x1 = 960! Pokud vám je toto číslo povědomé, četli jste velmi pozorně. Fischerovy šachy jsou totiž označovány i jako šachy 960, a tímto výpočtem jsme spolu vyluštili hádanku tohoto názvu.
První mistrovství světa ve Fischerově šachu
První mistrovství světa ve Fischerově šachu se odehráli v roce 2019 poté, co šachová federace FIDE uznala tyto šachy jako soutěžní. Tyto mistrovství se konaly v Norsku, kde soutěžil i tehdejší mistr světa Magnus Carlsen. Turnaj byl opravdu napínavý a ukázala se pravá šachová síla špičkových velmistrů. V dramatickém finální se stal mistrem světa ve Fischerově šachu silný americký velmistr Wesley So.
Wesley So (vpravo) se stal nejkreativnějším hráčem
Mistrovství ukázaly, že Fischerovy šachy mají své místo na moderní šachové scéně a přispěly k jejich obrovské popularizaci.
Ať už vás lákají klasické šachy nebo objevování světa Fischerových šachů, kvalitní dřevěná šachovnice a figurky jsou základem pro opravdu intenzivní šachový zážitek. :)
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE mistryně v šachu
Líbil se vám článek? Neváhejte jej sdílet s Vašimi přáteli.