Online šach
V blogu o online šachu si ukážeme možnosti a formy a specifika, hraní šachu online.
Šachy na online platformách
K nejpopulárnějším hracím platformám šachu patří chess.com a lichess.org.
Oba šachové servery nabízejí kromě okamžité možnosti zahrát si šachovou partii i velkou škálu doplňků na šachový trénink, hraní v týmech, výukové lekce šachu, možnost streamování partií, sledování nejsilnějších šachových akcí světa a pod.
Výhody šachista získá po registraci na platformách. Lichess je celý zdarma a bez reklam, přičemž je možnost „stát se donorem“.
Chess.com nabízí možnost předplacení členství, čímž se odemknou doplňkové funkcionality, a hráč se zbaví zobrazovaných reklam.
K dalším známým šachovým portálům, na kterých najde šachista vše potřebné, ale nejčastěji se využívají například k šachovým přenosům z šachové olympiády nebo jiných významných akcí, patří chess24.com nebo chessbase.com.
Online šachy ,offline šachy, nebo oba současně?
Dnes už šachové herní platformy poskytují pohodlné a zajímavé propojení s offline šachovým světem. A to nejen z pohledu šachových online přenosů z OTB (over the board), nebo „živých“, šachových akcí.
Spousta šachistů využívá možnost propojení online hry z pohodlí svého domova, na klasické 3D šachovnici, s kýmkoli na světě.
Takových řešení je již v současnosti poměrně mnoho. K cenově nejdostupnějším a zároveň technicky nejjednodušším, určitě patří šachy DGT Pegasus. Stačí vám k němu mobil, kterým propojíte šachovnici přes bluetooth s vaší oblíbenou šachovou aplikací a hrajete.
Tak jak? Podlehli jste i vy kouzlu a možnostem hraní šachu online, nebo zůstáváte zarytým fanouškem offline světa?
Šachové počítače v Šachovém zboží
Autor: Michal Vrba, šachový trenér