Jak dát šach-mat dvěma věžemi
Jak dát šach-mat dvěma věžemi
Matování dvěma věžemi je jednoduché a dokonce rychlejší než matování dámou. Ukažme si, jak využít dvě věže k rychlému matování soupeřova krále.
Způsob matování
Při matování dvěma věžemi se snažíme postupně odříznout soupeřovu králi řadu nebo sloupec. V tomto případě však krále nevyužíváme a může zůstat celou dobu na stejném políčku. Podívejte se na příklad, kde jsou naše figurky v základní pozici a soupeřův král ve středu šachovnice.
Jdeme tedy tlačit soupeřova krále na kraj a postupně mu brát prostor k pohybu. Pro jednoznačnější ukázku začněme tahem Va4.
Věž jedním tahem odřízla černému králi polovinu šachovnice. Po černého tahu Kd5 použijeme druhou věž, abychom černého krále tlačili na osmou řadu.
Tahem Vh5 se obdélník zmenšil, což znamená, že má černý méně políček na výběr a je tlačen ke kraji šachovnice. Jak byste pokračovali po tahu Kc6?
Pokud jste mysleli na tah Va6, mysleli jste správně. Pomocí šachu nutíme krále ustoupit na sedmou řadu, čímž se blížíme k finální destinaci.
Po tahu Kb7 je třeba být opatrný, protože černý napadl naši věž. Toto je jediný moment, kde nemůžeme pokračovat v našem plánu a věží musíme ustoupit. Důležité je, abychom věží ustoupili co nejdál od černého krále, aby nám ji znovu nenapadl. Nejrozumnější tah je tedy Vg6.
Věží tedy ustupujeme a po Kc7 pokračujeme v našem plánu.
Tímto šachem černého krále zatlačíme na osmou řadu. Jelikož už neexistuje devátá rada, černý král se musí smířit s tím, že dalším tahem dostane mat. Je jedno, kam se černý král uhne - matu na g8 už nelze předejít.
Šach mat. Všimněme si, že bílý král při matování nebyl vůbec potřebný. Dvě věže jsou dostatečně silné na to, aby matovaly samy.
Toto matování je podobné matování dámy s věží. Jediný rozdíl je, že nastane moment, kdy soupeř jednu z našich věží napadne (protože věže pracují tak, že se navzájem nekryjí). Pouze tehdy přerušíme odřezávání prostoru soupeřovu králi a uhneme věží. Po uhnutí pokračujeme v odřezávání, dokud soupeřova krále nedotlačíme na kraj šachovnice, kde následně dáme mat.
Pro procvičení vám přinášíme 3 pozice, kterými si procvičíte matování dvěma věžemi.
Jak černý na tahu nejrychleji vyhraje?
Jak nejlépe využít věže, aby co nejrychleji daly mat?
Jaký postup zvolit, když se černé věže takto kryjí?
Více takových zajímavostí se dočtete například v šachových knížkách nebo doporučujeme podívat i šachové počítače, se kterými se dají maty trénovat.
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE mistryně v šachu
Líbil se vám článek? Neváhejte jej sdílet s Vašimi přáteli.